Oceľ dostala prezývku „enviro-kov“ – ide o najrecyklovateľnejší materiál na svete.
2/3 ocele v súčasnosti sa vyrába z recyklovateľnej ocele, veľké množstvo už z nej vyrobených produktov sa vracia späť do oceliarní ako cenná druhotná surovina. Každá zrecyklovaná tona ocele zachráni 1300 kg železnej hrudy a 635 kg uhlia . Na výrobu recyklovateľnej ocele sa spotrebúva len 1/3 energie, v porovnaní s výrobou novej ocele z rudy.
Oceľ sa dá použiť znova a znova pri výstavbe ďalších stavieb a na ďalšie účely.
Recyklácia stavebných odpadov je jednou zo strategických úloh v oblasti životného prostredia nie len na Slovensku, ale i na medzinárodnej úrovni. Recyklácia stavebných odpadov prináša investorom i značný ekonomický efekt, nakoľko stavebná suť vznikajúca v rámci búracích a demolačných prác je až z 90% spätne využiteľná v stavebníctve a je plnohodnotnou náhradou prírodných materiálov.
Ekonomické výhody recyklácie stavebných odpadov:
- Úspora nákladov za dopravu stavebných odpadov na skládku
- Úspora nákladov za poplatky za uloženie odpadov na skládku
- Úspora nákladov za nákup prírodných materiálov
- Úspora nákladov za dopravu prírodných materiálov
Produktom recyklácie je drvenie materiálov rôznych frakcií a rôzneho charakteru. Na recyklačnú linku sa dováža odpad vo forme sute, ktorý je produkovaný pri stavebných a demolačných prácach. Tento je v procese recyklácie triedený a podrvený. Výsledný produkt je závislý od vstupov, teda od charakteru recyklovaného odpadu